Vitafenix - İnovatif ve Sinerjik Etkili Kombinasyonlar
Tüm siparişlerinizde kargo ücretsizdir
Sepetim
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Ara Toplam :
KDV (%1) :
Iskonto :
Kargo :
Toplam :
Sepet
Vitamin Takviyesi Nedir? Faydaları Nelerdir? - Vitafenix

14.04.2023


Vitamin Takviyesi Nedir?

Günümüzde sağlıklı yaşam alışkanlıklarının daha önemli hale gelmesiyle birlikte, beslenme yetersizliği sorunu karşısında birçok çözüm üretilmeye başlamıştır. Bu çözümlerden en sık karşılaşılanı ise vitamin takviyesidir. Ancak bu takviyeler kullanılmadan öncesinde mutlaka ‘’vitamin nedir?’’ sorusunun yanıtı öğrenilmelidir.

Vitaminler; vücudun gelişmesi, yenilenmesi ve sağlıklı olabilmesinde son derece önemli bir yere sahip olan organik bileşikler olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar geçmiş dönemlerde günlük olarak ihtiyaç duydukları bu bileşikleri, besinler yoluyla doğal şekilde karşılayabilmekteydi. Ancak toprak verimliliğinin düşmesi sonucunda besinlerden alınan vitaminler vücudun ihtiyaçlarını karşılamamaya başladı. Ayrıca yetersiz ve dengesiz beslenme gibi durumların sonucunda da vücut, ihtiyacı olan vitaminleri alamamaktadır. Bu gibi durumlarda, uzmanlar tarafından gerekli görülen vitamin ve minerallerin dışarıdan alınması; yani vitamin mineral takviyesi alınması gerekmektedir.

Vitamin eksikliği ya da fazlalığı, birçok vücut sisteminde sorun ve rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Vitamin takviyeleri, günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve mineral dengesinin sağlanmasının yanı sıra, hastalık dönemlerinde bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve iyileşmenin hızlandırılması için de alınmalıdır. Vitamin ve mineral bileşiklerinin doğal yollarla alınması tercih edilse de gerekli durumlarda dışarıdan takviye edilebilir.

Vitamin Takviyesi Ne İşe Yarar?

Vücudun sağlıklı ve zinde olabilmesi için gereken vitamin ve mineraller, günlük beslenme programı dahilinde doğal yollarla alınabilmektedir. Yeterli beslenme ile ihtiyaç duyulan miktarda bileşik vücuda alınsa da bazı durumlarda takviye gerekebilmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme, yoğun ve düzensiz çalışma hayatı, hastalık ve zorlayıcı spor aktiviteleri gibi durumlarda vücut; vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu noktada vitamin takviyeleri, yetersiz kalan bileşiklerin tamamlanması açısından önemli bir destek sunmaktadır.

Vitamin ve mineraller, içeriklerine bağlı olarak farklı çeşitlerde ve özelliklerde görülmektedir. Aynı zamanda vücudun yenilenmesi ve vücut sistemlerinin işlevlerini sağlıklı şekilde yerine getirebilmeleri için farklı etkiler göstermektedir. Vitamin takviyelerinin uzman görüşü alınarak kullanılması, gereken ihtiyacın karşılanması ya da eksikliğin hızlı ve isabetli bir şekilde giderilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kişiler, günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılayabilmektedir. Bu durum sonucunda ise günlük aktivitelerin daha zinde gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Vitamin Takviyesinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok insan, çeşitli nedenlere bağlı olarak dengeli ve düzenli beslenme konusunda sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durum, vücudun doğal yollarla alması gereken vitamin ve minerallerin yetersiz düzeylerde olmasına yol açabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarındaki bu düzensizlikler ya da geçirilen hastalıklar, vitamin eksikliği ile sonuçlanmaktadır. Bu durumlar karşısında kullanılması önerilen vitamin ve mineral takviyesinin faydalarını bazılarını kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Günlük temel besin ihtiyacının desteklenmesi,
 2. Spor gibi yoğun aktiviteler sonrası kaybedilen vitamin ve minerallerin geri kazanılması,
 3. Hücre yenilenmesi ve enerji oluşumu için gerekli bileşenlerin sağlanması,
 4. Yaşlanmaya bağlı DNA hasarlarının en az seviyeye indirgenmesi,
 5. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ile birlikte hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması,
 6. Hastalık durumlarında iyileşme sürecinin hızlandırılması,
 7. Yorgunluk ve bitkinlik hissinin azalması ile birlikte enerji düzeyinin artış göstermesi,
 8. Odaklanma sorunlarının önlenmesi ve zihinsel aktivitelerin desteklenmesi,
 9. Vücudun genel olarak daha dengeli hale getirilmesi,
 10. Metabolizma hızı ve uykunun düzenlenmesidir.

Doğru ve bilinçli şekilde kullanılan vitamin takviyeleri, vücudun yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi için gerekli bileşiklerin tamamlanmasını sağlamaktadır. Vitamin takviyelerinden yeterli faydaların sağlanması için ihtiyaç duyulan takviyeler doğru seçilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle mutlaka vitamin takviyesi önerisi almak için bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Vitamin Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Vücudun dengeli ve sağlıklı olabilmesi için, gerekli vitamin ve minerallerin doğru şekilde alınması son derece önem taşımaktadır. Çeşitli nedenler oluşan ihtiyaç ve eksiklik durumlarında vücut sistemleri, vitamin takviyeleri ile desteklenmektedir. Bu sayede tüm vücut fonksiyonlarının doğru şekilde sürdürülmesi ve genel sağlık durumunun iyileştirilmesi mümkün hale gelmektedir.

Vitamin ve minerallerin her biri, vücutta farklı görevlere sahiptir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan vitamin takviyesinin doğru şekilde tespit edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca vitamin takviyelerinin günlük beslenmeye destek amacı taşıdığının unutulmaması ve doğal gıda alımına öncelik verilmesi de bir diğer önemli husus olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde vitamin takviyeleri, içerik ve kullanım alanlarına göre farklı formlarda piyasaya sürülmektedir. Suda eriyen efervesan tabletler, draje ya da kapsüller, damla ve şurup gibi kullanım şekilleri mevcuttur. Uzman hekimin farklı bir önerisi bulunmuyor ya da üretici firma prospektüsünde farklı bir kullanım şekli belirtilmiyorsa, vitamin takviyelerinin genellikle yemek öncesi alınması gerekmektedir. Doz düzenlemesi ise kişiden kişiye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Vitamin Takviyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dünyada özellikle son yıllarda, sağlıklı yaşam ve bağışıklığın desteklenmesi adına vitamin takviyesi kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Ancak vitamin takviyesi seçerken bilinçsiz davranılması, yarardan çok zarara neden olabilmektedir.

Vitamin takviyesi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk unsur, aktif formlara yönelmektedir. Aktif formlar, vücudun tanıdığı ve direkt olarak yararlanarak kullanabildiği formlar olarak dikkat çekmektedir. Aktif forma sahip vitamin takviyelerinin etkisini daha yüksek ve daha kısa sürede görebilmek mümkündür.

Uygun takviyenin seçilebilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenlerin ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

 1. Uzman hekim kontrolünde eksikliği duyulan vitamin ve minerallerin tespit edilmesi,
 2. Ürün içeriğinde alerjik reaksiyona sebep olabilecek herhangi bir madde olup olmadığının kontrol edilmesi,
 3. Kullanılan reçeteli ilaçlar ile takviyelerin etkileşimleri hakkında uzmanlara ya da eczacılara danışılması,
 4. Takviyenin günün hangi saatinde ve nasıl alınacağına dikkat edilmesi,
 5. Ürün içeriğinde doğal yollarla alınamayan ya da alınması mümkün olmayan vitamin ve mineral bileşiklerinin bulunup bulunmadığının kontrol edilmesidir.

Vitamin takviyesi fiyatları, seçim yaparken belirleyici bir kriter olarak kabul edilmektedir. Ancak vitamin fiyatları yerine, kişilerin ihtiyaçlarının belirlenmesi gerekmektedir. Aksi halde alınan takviyelerin genel sağlık durumu üzerinde olumlu etkileri görülmeyecektir.

Hangi Durumlarda Vitamin Takviyesi Kullanmak Gerekir?

Vitamin takviyeleri, birçok farklı durumda kullanılabilen ürünlerdir. Ancak bilinçsiz vitamin ve mineral takviyesi alımı, kişilerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle uzman hekim önerisi ile kullanılması büyük bir önem taşımaktadır. Vitamin takviyesi kullanımının en yaygın şekilde görüldüğü durumların ise kısaca şu şekilde örneklendirilmesi mümkündür:

 1. Gün içerisinde ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin doğal besinler ile alınamaması,
 2. Kişilerde sindirim sistemi hastalıklarının görülmesi,
 3. Tüketilen besin ögelerinin emilimini önleyen sağlık sorunlarının bulunması,
 4. Emzirme ve gebelik dönemi gibi durumlar nedeniyle günlük karşılanması gereken miktarın artış göstermesi,
 5. Yaşın ilerlemesi,
 6. Menopoz dönemine girilmiş olması,
 7. Kişilerin alkol ve sigara kullanım alışkanlıklarının bulunması,
 8. Beslenme bozukluklarının görülmesi,
 9. Kişilerde obezite, otoimmün hastalıklar ya da Tip 2 diyabet gibi sağlık sorunlarının görülmesi,
 10. Yoğun bir çalışma temposu ya da spor programının izlenmesi,
 11. Düşük kalorili diyetlerin uygulanmasıdır.

Vitamin takviyesi kullanımı, belirli periyotlarla sınırlandırılmalıdır. Aksi halde vücutta mineral ve vitamin birikmeleri sonucunda meydana gelen çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Vitamin takviyesi kilo aldırır mı?

Vitamin takviyeleri, genel olarak oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Multivitamin olarak adlandırılan bu takviyeler, doğru şekilde kullanıldıkları sürece kişilerde kilo alma ya da kilo kaybetme gibi durumlara neden olmamaktadır.

 1. Vitamin takviyesi almak doğru mu?

Besin yetersizliği ya da farklı sağlık sorunlarının görüldüğü durumlarda vitamin takviyesi kullanmak oldukça faydalıdır. Ancak doğru ve etkili bir kullanım için mutlaka uzman bir hekimin onayı alınmalıdır.

 1. En iyi vitamin takviyesi hangisi?

Vitamin takviyelerinin etkileri, kişilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle öncelikle bir kan sayımının yaptırılması ve eksikliği görülen vitaminlerin doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede en iyi vitamin takviyesinin belirlenmesi mümkün hale gelecektir.

 1. Kimler vitamin takviyesi kullanabilir?

Vitamin takviyeleri, herkes tarafından kullanılabilen ürünlerdir. Ancak doğru ürünlerin seçilmesi ve vücut sağlığının korunabilmesi için yalnızca eksikliği duyulan vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Bu nedenle vitamin takviyeleri, mutlaka uzman hekim önerisi ile alınmalıdır.

 1. Hangi vitamin takviyesi ne zaman alınmalı?

Vitamin takviyelerinin kullanım dönemleri ve periyotları, kişilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak uzman bir hekim tarafından belirlenmelidir. Farklı bir kullanım şekli önerilmediği sürece tüm takviyelerin kahvaltı yaptıktan sonrasında alınması tavsiye edilmektedir.