Vitafenix - İnovatif ve Sinerjik Etkili Kombinasyonlar
Tüm siparişlerinizde kargo ücretsizdir
Sepetim
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Ara Toplam :
KDV (%1) :
Iskonto :
Kargo :
Toplam :
Sepet
Sağlıklı Karaciğer İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Tavsiye - Vitafenix

26.05.2023


Sağlıklı Karaciğer İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Tavsiye

Karaciğer; vücuda alınan toksik maddelerin temizlenmesi, besinlerin enerjiye dönüştürülmesi, kanın pıhtılaşmasını sağlayan enzimlerin üretilmesi ve safra üretimi gibi görevlere sahip olan bir organdır. Bu nedenle karaciğer hastalıklarının görülmesi halinde kişilerin genel sağlık durumları büyük oranda bozulma göstermektedir. Sağlıklı karaciğer için dikkat edilmesi gereken 5 önerinin ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

 1. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programının izlenmesi,
 2. Gereksiz ilaç kullanımından uzak durulması,
 3. Fazla kiloların verilmesi,
 4. Yoğun alkol tüketiminden uzak durulması,
 5. Hepatit virüslerinden korunmak için gerekli önlemlerin alınması ve aşıların yaptırılmasıdır.

Yapılan araştırmalar, günde 1 ila 2 fincan kadar kahve tüketiminin karaciğer sağlığı açısından olumlu etkiler doğurduğunu göstermektedir. Ancak bu durumun sebebi henüz kesin olarak belirlenememiştir. Bu nedenle bilimsel geçerliliği bazı uzmanlar tarafından kabul edilmemektedir.

 
 
 

Brokolive Brokoli Ekstresi Ve Bitki Ekstreleri İçeren Takviye Edici Gıda
60 Kapsül 789 ₺
 

Brokolive, Türkiye'de ilk defa Broccoraphanin® markalı standart formda brokoli ekstresi içerir. Brokoli ekstresi sülforafan kaynağıdır. Brokolive içerdiği kolin ile normal karaciğer fonksiyonunun desteklenmesine katkıda bulunur.
 
 

 

 

Karaciğerin Sağlıklı Kalması Nasıl Sağlanır?

Karaciğer sağlığı için dikkat edilmesi gereken ilk husus, her zaman için dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının sürdürülmesidir. Bunun için gün içerisinde alınan karbonhidrat, yağ ve protein dengesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yeterli miktarda taze sebze ve meyve tüketimi de büyük bir önem taşımaktadır.

Karaciğerin sağlıklı kalması için alkol, sigara ve gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca stres seviyesinin düşürülmesi, düzenli uykuya dikkat edilmesi ve egzersiz yapmanın ihmal edilmemesi de karaciğer sağlığının korunması adına en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sağlıksız alışkanlıkların sürdürülmesi halinde ise karaciğer hastalıklarının ortaya çıkması kaçınılmaz bir hale dönüşmektedir.

Karaciğerin Sağlıklı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Vücut fonksiyonlarının doğru şekilde sürdürülebilmesi adına büyük bir önem taşıyan karaciğer, birçok farklı etmen nedeniyle sağlığını kaybedebilmektedir. Bu durum sonucunda ise kişilerin genel sağlık durumları önemli oranda bozulma göstermektedir. Bu nedenle kişiler, “Karaciğerim sağlıklı mı?” sorusunun yanıtını sıklıkla merak etmektedir. Karaciğerin hastalığının belirtileri ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:

 1. Göz akları ve cilt tonunun değişmesi ile kendini gösteren sarılık,
 2. Karında şişlik, hazımsızlık ve ağrı duyumunun oluşması,
 3. Bacaklar ve ayak bileklerinde ödem oluşması,
 4. Dışkı renginin soluklaşması ve idrar renginin koyulaşması,
 5. Kanlı dışkı ve diyare sorunlarının görülmesi,
 6. Mide bulantısı hissi ve kusma,
 7. Yüksek ateş,
 8. Cilt üzerinde morluklar oluşması ve kaşıntı,
 9. Kişilerin kendilerini sürekli olarak yorgun hissetmeleri ve uyku bozukluklarının oluşması,
 10. İştah kaybı nedeniyle hızlı bir şekilde kilo kaybının görülmesidir.

Karaciğer hastalıkları belirtileri görüldüğü andan itibaren vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Aksi halde oluşan hasarın şiddeti ilerleme göstermektedir.

Karaciğeri Ne Güçlendirir?

Karaciğerin sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle düzenli egzersiz yapılması, fazla kiloların verilmesi, tüketilen ilaç ve alkol miktarının azaltılması gibi etmenler sağlıklı bir karaciğer için oldukça önemlidir. Karaciğeri güçlendiren besinlerin ise şu şekilde sıralanması mümkündür:

 1. Yeşil çay,
 2. Kahve,
 3. Enginar,
 4. Greyfurt,
 5. Kuşkonmaz,
 6. Sarımsak,
 7. Yağlı balıklar,
 8. Üzüm,
 9. Yer fıstığıdır.

Karaciğeri güçlendirmek için beslenme listelerinde mutlaka yeterli karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlara yer verilmesi gerekmektedir. Kızartma, aşırı tuz ve şeker tüketimi ise karaciğeri yoran besinlerin başında yer almaktadır.

Karaciğeri İyileştirmek İçin Ne Yapmalı?

Karaciğerin iyileştirilmesi için izlenmesi gereken ilk adım, alanında uzman bir hekim tarafından gerekli tahlil ve tetkiklerin uygulanmasıdır. Bu sayede karaciğer sorunlarının doğru ve net bir şekilde teşhis edilmesi mümkün olacaktır. Böylece uygun tedavi yöntemine yönelik planlamalar yapılabilmektedir.

İleri evrelerde olmayan karaciğer yağlanması beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile kontrol altına alınabilmektedir. Karaciğer kisti tedavi yöntemi, yalnızca cerrahi operasyonlarla mümkün olmaktadır. Karaciğer yetmezliği tedavi seçenekleri ise altta yatan sağlık sorununa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde bu hastalık karşısında doğrudan etkili olan herhangi bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Ancak hastalığa yol açan sorunların tedavisi ile karaciğerin iyileştirilmesi mümkün olmaktadır.

Karaciğer yağlanması bitkisel tedavi seçeneklerinin başında enginar, deve dikeni, yeşil çay, maydonoz ve karahindiba gibi bitkiler yer almaktadır. Aynı zamanda elma sirkesinin de bu sorunun tedavisinde destekleyici rolü bulunmaktadır. Karaciğerde kireçlenme bitkisel tedavi yöntemi ise limon suyu ve maydonozla hazırlanan doğal kür olarak bilinmektedir. Ancak tüm bitkisel yöntemler, yalnızca hekim onayı ile uygulanmalıdır. Aksi halde yararından çok zararının görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Karaciğer: Sağlıklı Kalmak

Karaciğer, işlevlerini doğru şekilde sürdürebilmek adına bazı sağlıklı yaşam alışkanlıklarına ihtiyaç duymaktadır. Düzenli spor yapılması, uyku düzeninin korunması, stres seviyesinin azaltılması ve dengeli beslenme gibi eylemlerin alışkanlık haline getirilmesi ile karaciğeri sağlıklı tutmak mümkün hale gelmektedir.

Karaciğer sağlığı için beslenme programı içerisinde mutlaka enginar, yeşil çay, limon ve maydonoz gibi besinlere yer verilmesi gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda gün içerisinde alınan gıdalar yetersiz kalmaktadır. Bu durumlarda hekim önerisi ile gıda takviyelerinin kullanılması, karaciğer hastalıklarının görülme riskini büyük oranda azaltmaktadır. Günümüzde en sık tavsiye edilen takviye edici gıdaları ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Brokolin: Vitafenix tarafından üretilen Brokolin, içeriğinde bulunan brokoli tohumu ekstresi ve mirozinaz enzimi ile ön plana çıkan bir üründür. Aynı zamanda karahindiba, enginar, deve dikeni ekstreleri ve kolin ile karaciğer sağlığının korunmasında oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır.
 2. Solgar Milk Thistle: Kapsül formda hazırlanan bu ürün, deve dikeni tohum ekstresi içermektedir.
 3. Comfi-Day: Karaciğer sağlığını destekleyen bu karışım, bitkisel toz formunda üretilmektedir. İçeriğinde enginar, karahindiba ve deve dikeni bulunur.

Takviye edici gıdaların bilinçsiz şekilde kullanımı birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenle hekim önerileri ve ürün prospektüslerinde belirtilen doz ve sıklıkta kullanılması büyük bir önem taşımaktadır.

 
 
 

Brokolive Brokoli Ekstresi Ve Bitki Ekstreleri İçeren Takviye Edici Gıda
60 Kapsül 789 ₺
 

Brokolive, Türkiye'de ilk defa Broccoraphanin® markalı standart formda brokoli ekstresi içerir. Brokoli ekstresi sülforafan kaynağıdır. Brokolive içerdiği kolin ile normal karaciğer fonksiyonunun desteklenmesine katkıda bulunur.
 
 

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Sarımsak karaciğere faydalı mı?

Etkili bir antioksidan olan sarımsak, karaciğerde bulunan enzimlerin aktif hale gelmesini ve bu sayede toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle karaciğerin yenilenmesi ve güçlendirilmesi açısından oldukça etkili bir besindir.

 1. Kronik karaciğer parankim hastalığı tedavisi nedir?

Kronik karaciğer parankim hastalığı, karaciğer dokusunda uzun süreli devam eden bir sağlık sorunu olduğunun göstergesidir. Genel olarak hepatit virüsleri nedeniyle görülmektedir. Bu nedenle altta yatan sağlık sorununa bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır.

 1. Hamilelikte karaciğer enzimleri yüksekliği neden olur?

Hamilelikte karaciğer enzimleri genel olarak gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) adı verilen durum nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durumun en yaygın belirtileri arasında yüksek tansiyon sorunu da yer almaktadır.

 1. Karaciğer sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir?

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için dikkat edilmesi gereken ilk unsur, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazanılmasıdır. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak, stres seviyesini azaltmak, uyku düzenini korumak, toksin maruziyetini azaltmak, hepatit aşıları yaptırmak, yoğun alkol ve ilaç tüketiminden kaçınmak da karaciğer sağlığını korumak adına oldukça önem taşımaktadır.

 1. Primer sklerozan kolanjit bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Günümüzde Primer Sklerozan Kolanjit (PSK) hastalığı için kesin bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Ancak görülen vitamin ve mineral eksikliklerinin giderilmesi adına bitkisel kaynaklı takviye edici gıdaların kullanımı önerilmektedir. Bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı ise daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle mutlaka hekim önerisi alınmalıdır.