Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi - Vitafenix
Tüm siparişlerinizde kargo ücretsizdir
Sepetim
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Ara Toplam :
KDV (%1) :
Iskonto :
Kargo :
Toplam :
Sepet
Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi - Vitafenix

10.11.2023


Bruksizm (Diş Gıcırdatma) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sabahları baş ağrısı veya çenenizde bir ağrı ile mi uyanıyorsunuz? Ya da çevrenizdeki insanlar size geceleri dişlerinizi gıcırdattığınız söyledi mi? Bunlar bruksizm olarak bilinen yaygın bir diş rahatsızlığının belirtileri olabilir. Bu blogda bruksizmin belirtilerini, nedenlerini ve tedavi seçeneklerini ele alacağız.

Bruksizm (Diş Gıcırdatma) nedir?

Genellikle diş gıcırdatma veya çene sıkma olarak adlandırılan bruksizm, kişinin çoğunlukla uyku sırasında bilinçsizce dişlerini gıcırdatması, birbirine sürtmesi veya sıkması durumudur. Bruksizmin ağız sağlığınız ve genel sağlığınız üzerinde önemli negatif etkileri olabilir.

Bruksizmin Belirtileri

 • Diş Hasarı: Bruksizmin yaygın belirtilerden biri dişlerin aşınmasıdır, bu da kırılmalara ve diş hassasiyetinin artmasına neden olur.
 • Çene Ağrısı: Düzenli diş gıcırdatma, boyuna ve yüze yayılabilen çene ağrısına neden olabilir.
 • Baş ağrıları: Sabahları özellikle şakak çevresinde oluşan baş ağrıları bruksizmin bir belirtisi olabilir.
 • Kulak Ağrısı: Bruksizm, çene ve kulağın yakınlığı nedeniyle kulak ağrısına veya kulak çınlamasına da neden olabilir.
 • Uyku Bozuklukları: Bruksizm uykunuzu bölebilir ve gece boyunca sık sık uyanmanıza neden olabilir.

Bruksizmin Nedenleri

Bruksizmin kesin nedeni kişiden kişiye değişebilir. Bruksizm yani diş gıcırdatma durumuna katkıda bulunan bazı ortak faktörler şunlardır:

 • Stres ve Kaygı: Yüksek stres seviyeleri, özellikle uyku sırasında dişlerin gıcırdamasına neden olabilir.
 • Yanlış Hizalanmış Dişler: Çene rahat bir pozisyon bulmaya çalışırken düzensiz biçimde dişlerin kapanması veya yanlış hizalanmış dişler bruksizme neden olabilir.
 • İlaçlar: Antidepresanlar gibi bazı ilaçlar yan etki olarak bruksizme neden olabilir.
 • Yaşam Tarzı Faktörleri: Sigara içmenin yanı sıra alkol ve kafein tüketimi de bruksizm riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Bruksizm Tedavisi

Bruksizm hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, profesyonel diş bakımına başvurmanız çok önemlidir. Aşırı stres sebebiyle uykuda diş gıcırdatma (bruksizm) problemi yaşayan bireyler farklı bitkisel takviye ve çaylardan oluşan doğal uyku ilaçları ile stresi azaltarak uyku sırasında bruksizm probleminden kurtulabilir. Diğer tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • Dişçilik Aletleri: Yaygın bir çözüm, dişlerinizi gıcırdatmaktan korumak için geceleri taktığınız özel yapım bir ağızlık veya ateldir.
 • Stres Yönetimi: Stres azaltma tekniklerini öğrenmek, diş gıcırdatmayı azaltmada etkili olabilir.
 • Ortodontik Tedavi: Eğer temel neden yanlış hizalanmış dişler ise ortodontik işlemler önerilebilir.
 • İlaçlar: Bazı durumlarda kas gevşeticiler veya kaygıyı yönetmek için ilaçlar reçete edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Çocuklarda bruksizm olabilir mi?

Evet çocuklarda bruksizm gelişebilir. Bruksizm diş gıcırdatma çocuklarda daha yaygındır ve büyüdükçe kendi kendine düzelebilir.

Diş gıcırdatma ciddi bir sorun mudur?

Ara sıra yaşanan diş gıcırdatma önemli bir endişe kaynağı olmasa da, kronik bruksizm tedavi edilmezse diş sorunlarına, baş ağrılarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Stres yönetimi teknikleri bruksizme gerçekten yardımcı olabilir mi?

Evet, meditasyon, yoga veya danışmanlık gibi tekniklerle stresi azaltmak çoğu zaman bruksizm semptomlarını hafifletebilir.

Bruksizm tedavisinde kullanılan tedavi aletlerinin takılması rahatsız edici mi?

Ağız koruyucuları gibi dişçilik aletleri rahat olacak şekilde özel olarak uyarlanmıştır. Rahatsızlığa neden olmadan dişlerinizi korurlar.

Bruksizm diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı mıdır?

Bruksizm temporomandibular eklem (TME) bozukluklarıyla ilişkili olabilir ve tedavi edilmediği takdirde diğer diş sorunlarına katkıda bulunabilir.

Sonuç

Sonuç olarak, bruksizm ağız sağlığınız ve genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek yaygın bir durumdur. Bruksizm hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız profesyonel diş bakımına başvurmaktan çekinmeyin.